Zverejnené: 07.02.2018

4 dôvody PREČO v pondelok PADLI CENY amerických AKCIÍ

Zdieľaj
Značky

V pondelok sme boli svedkami toho ako americké akciové indexy padli za 1 obchodný deň takmer o 5 %. Skúsme si zanalyzovať, prečo k tomu mohlo prísť:

WHY

 

 

 

 

 

 

 

1. „Lednový efekt“.

Je to ekonomický pojem, kedy v januári rastú ceny akcií výraznejšie ako po minulé mesiace v dôsledku decembrového odpredaja  rizikovejších akcií portfolio manažerov a správcov podielových fondov kvôli koncoročným výsledkom hospodárenia.

2. Investori uzavreli svoje pozície a vybrali januárové zisky

Ako máme možnosť na grafe nižššie, americký akciový index S&P 500 stúpol iba v januári 2018 o viac ako 5 % (z úrovne 2 695 bodov na úroveň  2 834 bodov), čo je na obdobie 1 mesiaca pomerne veľa.

Vezmite si, že by to tempo rastu trvalo celý rok – potom by vzrástol o 60 %, čo je veľmi nepravdepodobné, že by  tomu tak mohlo byť.

 

SP 500

 

 

 

 

 

Obr. č.1: Vývoj amerického indexu S&P 500

3.Pokles nebol jednorazový, ale výrazným vyústením minulotýždňových februárových poklesov akciových indexov

 

týždenný pokles indexov

 

 

 

 

 

 

Obr. č. 2: Februárové poklesy svetových akciových indexov

Napr. iba americký akciový index Dow Jones zaznamenal týždňový pokles viac ako 4 %, čo bol najvyšší týždenný pokles tohto indexu za posledné 2 roky.

4. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrástli na úroveň 2,8 %, čo je najvyššie od januára 2014

Výnos 10 ročných amrických bondov

 

 

 

 

 

 

Obr. č. 3:Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrastali už dlhodobejšie, pričom tento indikátor mohol byť taktiež signálom k tomu, že k poklesu na americkom akciovom trhu môže prísť.

Spomeňme si na výnosy 10-ročných dlhopisov Grécka v roku 2011, ktoré boli viac ako 15 % a vstúpili do špekulatívneho pásma (nie investičného).

Teda ekonomicky čím vyšší výnos vie dlhopis priniesť, tým je rizikovejší. V USA o bezrizikovej trhovej situácii nemožno aktuálne hovoriť a pondelkový pokles amerických akcií bol toho iba dôkazom.

Zaujímavosť

Black Monday na amerických akciových trhoch prišiel práve v deň, keď nastúpil do funkcie nového šéfa americkej centrálnej banky (FED) Jerome Powell, ktorý vystriedal Janet Yellenovú, ktorá bola hlavou FEDu od roku 2014.

Nechaj komentár :