Zverejnené: 02.11.2016

André Kostolány – Úspešný špekulant a investor 20.storočia

Zdieľaj
Značky

André Kostolány (1906-1999), maďarský špekulant narodený v Budapešti, ktorý patril k jedným z najvýznamnejších špekulantom stávkujúci na pokles, človek ktorý prežil takmer celé 20. storočia.

andre

Ako 21 ročný v roku 1927 získava miesto brokera v Paríži, kde sa venoval najmä stávkam na pokles a arbitrážiam. Podarilo sa mu výrazne zbohatnúť v čase veľkej hospodárskej krízy (1929-1932), kedy ako jeden z mála obchodníkov zvyšoval svoje výnosy a bohatol. Nakoľko ostal svojej stratégii verný aj po ostatné roky, v dôsledku skončenia krízy časť svojho nadobudnutého majetku stratil. Stávky na pokles akcií sa mu vypomstili. A to do tej miery, že sa z chronického pesimistu stal chronický optimista.

V čase vojny v roku 1940 odišiel do USA, po jej skončení sa vrátil späť do Francúzska. Po skončení vojny prehodnotil svoju investičnú stratégiu a začal aj nakupovať. A robil obdivuhodné obchody! Najväčší a najvýnosnejší obchod svojho života spravil v roku 1946, keď nakúpil dlhopisy Nemecka, ktorého hospodárstvo bolo zdevastované po skončení 2. Svetovej vojny. Aj preto ceny nemeckých dlhopisov boli veľmi nízke, teda dlhopisy boli príliš lacné. Vďaka „hospodárskemu boomu“ v Nemecku v nasledujúcich rokoch prišlo k tomu, že nemecká vláda nemala problém s vyplácaním starých dlhov, čo zabezpečilo Kostolánymu skvelé zisky.

Taktiež nakupoval akcie nemeckých spoločností, ktoré sa spolupodielali na hospodárskom raste Nemecka a teda aj ich trhová cena postupne výrazne narastala.

Podobný obchod ako s nemeckými dlhopismi urobil Kostolany pár rokov pred svojou smv posledných rokoch svojho života. Tentoraz sa jednalo o ruské dlhopisy. Začiatkom 90-tych rokov, kedy nakúpil staré ruské cárske dlhopisy, ktoré neboli splácané od roku 1917, za menej než 1% ich nominálnej hodnoty. Keďže ale medzinárodné pravidlá hovoria, že ak chce vláda emitovať dlhopis kótovaný na zahraničných burzách, musí najskôr uhradiť všetky svoje záväzky z predchádzajúcich dlhopisov, ktoré nespláca, vyplatila Ruská federácia v roku 1998 majiteľom starých cárskych dlhopisov 100% ich nominálnej sumy.

index

Krátko pred svojou smrťou v roku 1999 varoval investičnú verejnosť, že ceny akcií technologických spoločností sú privysoké. Opäť mal pravdu, nakoľko v roku 2000 praskla technologická bublina.

Pravidlá úspechu podľa Kostolányho:

  1. Mať trpezlivosť, pretože vždy sa veci spočiatku vyvíjajú inak, než sme očakávali. 
  2. Predávať, ak si uvedomíme, že sa situácia na trhu zmenila.
  3. Čas od času si prezrieť portfólio a otestovať, či by sme akcie, ktoré držíme, kúpili aj dnes.
  4. Nakupuj krátkodobo – drž max. do 3 rokov akcie spoločností, ktoré patria do sektora, ktorý bude ťahúňom ekonomiky v nasledujúcich rokoch
  5. Trh dlhopisov odzrkadľuje ako sa budú vyvýjať akciové trhy o 3-12 mesiacov

 

Citáty:

„Jedna stará pravda burzy znie: Pokiaľ nemôžu kurzy rásť ešte vyššie, musia spadnúť.“

„Nie je nič jednoduchšie ako predať cenné papiere verejnosti, keď je možné ľuďom ukázať, ako vysoko už vyleteli.“

„Na kurzový vývoj nemá vplyv to, čo sa stane dnes, ale čo sa prihodí zajtra a pozajtra. Pretože to, čo sa stane dnes, je v kurzoch dávno premietnuté.“
„Kto má veľa peňazí, môže si dovoliť špekulovať. Kto má niečo málo peňazí, nesmie špekulovať, aby ich nestratil. Kto ale žiadne peniaze nemá, musí špekulovať, aby sa k nejakým vôbec dostal.“

„Na burze sa 2 krát 2 nikdy nerovná 4, ale vždy je to 5 mínus 1″         2 x 2 = 5-1

„Sú 3 skupiny ľudí – ľudia, čo pracujú, ľudia čo myslia a ľudia, čo nič nerobia. Správny špekulant je ten, ktorý myslí. Mnohí sú však v domnení, že nič nerobí.“

kniha

 

 

Nechaj komentár :