Peter Lynch – najslávnejší portfólio manažér 20. storočia
Peter Lynch (1944 – ), najslávnejší portfólio manažér 20. storočia. Človek, ktorý dokázal 13 rokov v rade zhodnotiť peniaze klientov v priemere o 29,2 %
Peter Lynch sa narodil v roku 1944 v meste Newton, v štáte Massachusetts. V roku 1965 sa Lynch stal absolventom Boston College, kde študoval históriu, psychológiu a filozofiu. O pár rokov neskôr, v roku 1968, úspešne dokončil Wharton School v University of Pennsylvania s titulom Master of Business Administration (MBA).
Po dokončení školy sa uplatnil ako investičný analytik vo firme Fidelity Investments.
V roku 1977 dostal možnosť manažovať dovtedy nie veľmi objemný fond tejto spoločnosti Magellan Fund ako portfólio manažér. A práve vďaka tejto možnosti sa z neho stala žijúca investičná legenda. Fond prebral v roku 1977, kedy mal daný fond objem „iba 20 mil. USD.“
Postupne však začal naberať do portfólia akcie spoločností, ktoré fondu začali zarábať nadpriemerné výnosy. Jednalo so o akcie spoločností Alza Corporation, Chrysler, Coca-Cola, Gillette, Philip Morris, Royal Dutch, Volvo, Wall – Mart, Wells Fargo, IBM, HOME DEPOT, Subaru, Honda, Peugeot…
Jeden z najslabších rokov pre jeho fond bol roku 1987. Išlo hlavne o udalosti z októbra tohto roka, kedy akcie za jeden deň zaznamenali výrazný cenový prepad. On chcel však toho prepadu využiť a dokupovať akcie tých spoločností, čo už v portfóliu mal za nižšie ceny – Nestalo sa. Klienti mu na to súhlas nedali a namiesto toho, aby si nechali poradiť od majstra, začali vyberať peniaze z fondu. Magellan Fund teda vykázal v danom roku výnos iba 1 %.
Napriek tomu v roku 1990 zaznamenal objem spravovaných peňazí v danom fonde 14 mld. USD, pričom si tým vyslúžil pomenovanie najväčší fond sveta v tej dobe. V roku 1990 sa rozhodol Peter Lynch, že svoju kariéru ukončí a poberie sa do dôchodku.
Jeho výsledky sú však impozantné! V období rokov 1977-1990 zaznamenal jeho fond priemernú ročnú návratnosť investícií 29,2 %, pričom priemerná návratnosť trhu v danom období predstavovala „iba 15,8 %.“ Peter Lynch svojou investičnou stratégiou prekonal trh 11 krát z 13.
A v čom spočívala investičná stratégia Petra Lyncha??? Akými pravidlami sa riadil???
• Investuj len do toho, čomu rozumieš!
• Odporúča investovať do firiem s jednoduchým ľahko pochopiteľným biznis modelom
• Odporúča investovať do firiem, ktoré už majú za sebou niekoľko ročnú životnosť vykázanú v číslach (nie start upy!)
• Taktiež nakupoval na doplnenie aj rastové akcie firiem s očakávaným výnosom 20 – 30 % p.a. (riziko týchto akcií bolo samozrejme vyššie)
• Nakupuj cyklické akcie, podhodnotené akcie firiem a akcie kvalitných spoločností vo finančných ťažkostiach!
• PEG pomer < 1
• Nakupuj akcie firiem s vysokou zásobou hotovosti a nízky pomer DLH/VI
Veľká sila Petra Lyncha bol aj správny time management:
Kedy kupovať akcie?
1. Okolo októbra (ceny akcií z historického hľadiska často zvyknú klesať)
2. Pri cenovej korekcii
3. Na konci krachu akciového trhu
4. Pri vojnovom konflikte
Kedy predávať akcie?
1. Keď sa menia fundamenty spoločnosti
2. Keď podnik 2 roky po sebe stráca podiel na trhu
3. keď vedenie spoločnosti nakupuje akvizície iných firiem s odlišného trhového sektora
Investičné Motto Petra Lnycha:
„Potenciál straty investície je obmedzený , ale potenciál rastu je neobmedzený“
„Hľadaj dobré spoločnosti s dobrým managementem a skvelým business modelom. Kúp akcie spoločností , ktoré môže viesť každý blázon. Dobrý management v zlom business modely môže sklamať.“
„Ťažké je vedieť , kedy predávať. Ešte predtým ako kúpiš alebo predáš , musíš byť schopný tromi vetami 11-ročného dieťaťa vysvetliť svoje budúce rozhodnutie. Na skvelého investora vystačí matematika 5. triedy základnej školy. Predaj akcie , keď nebude mať dôvod akciu dlhšie držať!“