Čakáte na výplatu???

Zdieľaj
Značky

 

Aj Vám sa stáva, že počas mesiaca ste minuli drvivú časť svojho mesačného príjmu a neviete sa dočkať výplaty? Aj Vám sa stáva, že hneď ako výplata Vám príde na bankový účet, hneď v ten deň idete nakupovať? Aj VY máte pocit, že ste závislí na svojej výplate?

vyplata

 

Mnohí ľudia majú rovnaký problém ako VY. Sú v situácii, keď žijú z výplaty na výplatu a sú v strese, keď je ešte týždeň pred výplatou a majú v peňaženkách posledné desiatky eur. Kde je však chyba? Zamysleli ste sa nad tým niekedy?

Väčšinou je to iba sila zvyku. Človek sa naučil fungovať na základe systému, ktorý sa mu osvedčil v minulosti, zvykol si naň, a tak ho praktizuje dlhodobo automaticky. No veľakrát stačí málo – zmena systému hospodárenia s peniazmi a rodine ostane omnoho viac peňazí a nemusí vyčkávať na výplatný deň.

Uvažovali ste  už o zavedení „Výdavkového denníku“, v ktorom by ste si zapisovali za čo platíte a koľko platíte? Načase začať. Sami uvidíte, že mnohokrát kupujete veci, ktoré nepotrebujete a míňate peniaze, ktoré by ste minúť nemuseli. Aj Vám sa už stalo, že ste kúpili prací prášok, ktorý bol v „AKCII“? Potrebovali ste ho práve vtedy? Alebo ste mali ešte jeden v rezerve a napriek tomu ste ho kúpili?

Pamätajte, vždy kupujte to, čo potrebujete a za čo najlepšiu cenu. To sú tzv. fixné náklady, ktoré budete musieť platiť každý mesiac, bez ohľadu na to, kedy bude výplata. Ten zvyšok ktorý Vám zostane z príjmu je Disponibilný kapitál alebo voľný cash flow , ktorý VY sami viete rozložiť podľa vlastných predstáv. Väčšinou však tieto peniaze skončia ako variabilná zložka mzdy a kúpite za to niečo, čo Vám padne do oka, čím potešíte svojho blízkeho. Je tak?

MZDA

 

Zdroj: Vlastné spracovanie

 

Čo keby ste sa však spýtali seba samého: „Nebolo by lepšie radšej tie peniaze neminúť a usporiť na horšie časy?“

Pokiaľ si na túto otázku odpoviete ÁNO, ste na správnej ceste tvorbe finančnej rezerve, ktorá je prvým krokom k finančnej nezávislosti. Nebudete potom nútení si od niekoho požičiavať, obťažovať rodinu, že potrebujete peniaze, ani si brať od banky úver, zadlžiť sa a platiť vysoké úroky.

Nechaj komentár :