Zverejnené: 14.10.2017

Česká ekonomika prežíva rozkvet

Zdieľaj
Značky

ČR

Hospodárske ukazovatele ČR:

Medziročná inflácia september 2017                  2,7 %

Miera nezamestnanosti                                         3,8 %

Mediánový nárast miezd                                     + 8 %

Prebytok štátneho rozpočtu z roku 2016          2,29 miliardy eur

1 EUR = 25,79 CZK

EURCZK

 

 

 

 

 

 

 

Hospodárstvu Českej republike sa výrazne darí. Zatiaľ čo mnohé krajiny Európskej únie majú problém navýšiť mieru inflácie na úroveň 2 %, inflácia v ČR dosahuje úroveň 2,7 %.

Druhým významným faktorom, prečo zvýšená inflácia v ČR nie je problém je najnižšia miera nezamestnanosti z krajín V4. Nezamestnanosť v Česku dosahovala historické minimum od vyhlásenia samostatnosti na úrovni 3,8 %.  V Českej republike je 206 000 voľných pracovných miest.

Verejné financie a štátny rozpočet za minulý rok sú príkladom toho ako by hospodárenie štátu malo vyzerať aj v nasledujúcich rokoch. Krajina nedosiahla deficit verejných financií ako je to v drvivej väčšine krajín Európy, ale prebytok verejných financií v prepočte  vo výške 2,29 mld. EUR.

Spokojnejší sú taktiež zamestnanci, ktorých mediánový nárast príjmov vzrástol o 8 %. Tieto všetky ukazovatele vplývajú aj na vývoj českej koruny voči euru a ostatným cudzím menám, čo sa prejavilo k prudkému posilneniu českej meny.
Napr. ČNB dlho držala úroveň českej koruny voči euru na cene 1 EUR = 27 CZK, no dnes už koruna posilnila na úroveň 1 EUR = 25,79 CZK, čo predstavuje posilnenie českej meny voči euru o 4,48 % od zrušenia fixácie Českej národnej banky.

Aktuálna ekonomická situácia v krajine môže viesť k zvýšeniu úrokových sadzieb ČNB, no zrejme to bude veľmi závisieť aj od výsledkov parlamentných volieb v ČR, ktoré sa blížia.

 

Nechaj komentár :