Kto je vlastne americký prezident Donald J. Trump???

Zdieľaj
Značky

Donald John Trump (1946 – ), človek dvoch tvárí. Zažil slávu aj pády. Ale poďme od začiatku.  

Donald Trump

 

 

 

 

 

 

Donald John Trump sa narodil v New Yorku. Ako malý chlapec hrával futbal aj basketbal. Bol to nadaný športovec. V roku 1966 nastupuje na vysokú školu  Wharton School at the University of Pennsylvania. V roku 1968 ukončil vysokoškolské štúdium s bakalárskym titulom v odbore ekonómia a koncentrácia vo finančníctve.

mlady-donald-trump

V roku 1968 nastúpil do firmy svojho otca Trump Organization. Jedným z jeho prvých projektov bola revitalizácia bytového komplexu Swifton Village, v Cincinnati Ohio. Po odpredaji komplexu zarobil firme 6 mil. USD. Práve vďaka tomu, že pochádzal z úspešnej rodiny, prvú významnú časť svojho majetku nadobudol dedičstvom.  Donald Trump chcel však viac. Chcel verejné uznanie a rešpekt. Preto sa rozhodol realizovať obchody na Manhattane v roku 1971. Po presťahovaní do Manhattanu v roku 1971 sa Donald Trump spriatelil s niekoľkými „veľkými hráčmi“. To mu pomohlo v meste vybudovať konexie, ktoré potom ešte niekoľko krát využil. Neskôr sa stal predsedom a generálnym riaditeľom Trump Organization.

V roku 1974 dostal možnosť spolupracovať na jednom z hotelov, ktorý bol vo výbornej lokalite. Na základe tejto spolupráce uzavrel zmluvu s ďalšou sieťou hotelov. Tí chceli veľký hotel tiež v centre mesta. Po Donaldovom presviedčaní mesto pristúpilo k zníženiu daňového zaťaženia a k dohode o financovaní. Grandhotel zožal veľký úspech a Donald Trump sa dostal do povedomia ľudí.

V roku 1976 ako 30-ročný, získal úver vo výške 80 mil. USD. Pôvodne chcel pokračovať v šľapajach otca, ktorý predával byty na newyorských predmestiach, Donald chcel obchodovať s miliardármi z „Piatej avenue.“ Na Fifth Avenue vybudoval päťdesiatposchodový mrakodrap Trump Tower. Je tiež zakladateľom spoločnosti Trump Entertainment Resorts, ktorá prevádzkuje mnoho kasín a hotelov po celom svete.

V roku 1977 sa oženil s českou športovkyňou Ivanou Zelnickou s ktorou má 3 deti. Rozviedli sa v roku 1992. Ženatý bol potom ešte dva razy.

Donald Trump, Ivana Trump

Do konca 80. rokov sa Trump dostal do finančnej krízy. Výdavky na výstavbu svojho tretieho kasína Trump Taj Mahal dosiahli až 1 mld. USD. Financoval ich väčšinou z pôžičiek s vysokým úrokom , ktoré nevedel splácať. Banky a držitelia dlhopisov stratili stovky miliónov dolárov. Trump musel previesť 50% vlastníctva v kasíne na pôvodných držiteľov dlhopisov, aby znížil úrokovú sadzbu a dostal viac času na vyplácanie dlhu. V roku 1990 prišiel teda bankrot firmy Donalda Trumpa a prišiel aj o časť osobného majetku, nakoľko ním ručil. Jednalo sa dlh na úveroch vo výške 2 mld. USD. Mnoho dlhov mu produkovali hlavne kasína v Atlantic city a New Jersey, ktoré vlastnil od roku 1984. Príčinou bankrotu bola hlavne recesia v stavebnom priemysle USA v roku 1990.

Do roku 1994 Trump znížil svoj osobný dlh vo výške 900 mil. USD a tiež výrazne znížil svoj obchodný dlh vo výške 3,5 mld. USD. V roku 1995 spojil svoje kasína do spoločnosti Trump Hotels & Casino Resorts, ktorá 21. októbra 2004 oznámila reštrukturalizáciu svojho dlhu.

Ďalšia jeho neúspešná investícia bola firma poskytujúca hypotéky, ktorú založil v roku 2006. Veril vo veľkú silu realitného trhu v USA, no ako nám história ukázala, opäť sa mýlil. Realitný boom praskol koncom roku 2007 s následnou hypotekárnou krízou v roku 2008.

Donald Trump síce na ceste za úspechom padol, ale impérium dokázal postaviť naspať na nohy. V roku 2003 sa Trump sa stal hostiteľom reality show, The Apprentice na kanále NBC, v ktorom skupina ľudí bojovala o prácu v podniku Trumpa. Na začiatku The Apprentice dostal Trump plat 50 000 dolárov za všetky epizódy, ale po úspechu programu zvýšili jeho plat na 3 milióny USD za epizódu.

Za The Apprencice  v roku 2007 získal hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. Dnes sa jeho majetok podľa časopisu FORBES odhaduje na 4,5 mld. USD.

US-POLITICS-TRUMP-HOLLYWOOD

Dňa 16. júna 2015 oznámil, že bude kandidovať na post prezidenta USA za stranu republikánov.

maxresdefault9.11.2016 vyhral prezidentské voľby v USA a stal sa 45. prezidentom USA

Budovy, ktoré vlastní:

  • Trump Tower (New York) – hodnota 318 mil. USD
  • Trump World Tower (New York – Manahattan) – 290 mil. USD
  • Trump International Hotel & Tower (Las Vegas)

Kasína:

  • Trump Plaza
  • Trump Marina

 

Citáty

„Niekedy prehratím bitky nájdeš novú cestu k víťazstvu.“

„Niekedy vďaka strate  v jednej bitke nájdete nový spôsob k víťazstvu vo vojne.“

 

Knihy:

  • Donald Trump: Midasov Dotyk
  • Donald Trump: Nikdy sa nevzdávaj
  • Donald Trump: Mysli jako miliardář
  • Donald Trump: Prečo chceme aby ste boli bohatí
  • ml23586

 

 

 

Nechaj komentár :