Zverejnené: 20.07.2015

Grécko zatiaľ neopustí Eurozónu

Zdieľaj
Značky

Posledný týždeň bolo v Grécku veľmi dusno. Začalo to nezaplatením splátok dlhu veriteľom Grécka, gréckym referendom, v ktorom sa voliči vyjadrili, že sú PROTI zavedeniu reforiem (61,31 %), odstúpením ministra financií Yanisa Varoufakisa, 1. oficiálne otvorenie témy opustenia Grécka z Eurozóny na pôde vedenia Eurozóny, poslanie návrhu môžných reforiem Grécka zo strany gréckej vlády a rozhodnutie vládnych predtsaviteľov Eurozóny o uvoľnení ďalších peňazí pre Grécko z Eurovalu.

Handover ceremony of Yanis Varoufakis in Athens

Výsledok gréckeho referenda dal znamenie ich vtedajšiemu ministrovi financií Yanisovi Varoufakisovi, že nechce rozhodovať o budúcnosti Grécka za aktuálnych podmienok a rezignoval na svoju funkciu. Jeho nástupcom sa stal Euklid Tsakalatos.

Na pôde eurozóny prišlo k mimoriadnemu stretnutiu vedúcich predstaviteľov krajín Eurozóny a ministrov financií jednotlivých štátov, ktorí po dlhých rokovaniach rozhodli, že Eurozóna bude ochotná poskytnúť Grécku ďalšie peniaze (až do výšky 86 mld. EUR), ak zrealizujú reformy, ktoré naposledy predložili. Tie už schválila vláda Alexisa Tsiprasa v gréckom parlamente nadpolovičnou väčšinou a jednou zo zmien je aj zvýšenie DPH z 13 % na 23 %, ktoré je už dnes aktuálne a účinné.

Návrhy na poskytnutie pomoci Grécku však musia schváliť ešte vo všetkých parlamentoch Eurozóny. Vláde nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa už podarilo schváliť tento návrh v nemeckom parlamente.

Angela_Merkel_Juli_2010_-_3zu4

Slovenský premiér Róber Fico nie je príliš naklonený mienke, že by Slováci mali opäť prispieť na dôchodky Grécku.

FICO: Summit Priatelia kohézie

Grécke banky by dnes mali opäť otvoriť a mali by byť prístupné pre gréckych občanov.

Nechaj komentár :