Historický okamih – FED zvýšil úrokové sadzby!

Zdieľaj
Značky

16.12.2015 sa americká centrálna banka na čele s Janet Yallenovou rozhodla zvýšiť úrokové sadzby v USA o štvrť percentuálneho bodu na úroveň 0,25%-0,5 %

Janet Yellen

Je tomu takmer desaťročie, čo FED zvýšil sadzby naposledy. Bolo tomu v roku 2006, teda pred deväť a pol rokom, čo FED zdvíhal úrokové sadzby v dôsledku hypotekárnej bubliny ešte za čias Bena Bernankeho .

FOMC toto rozhodnutie oddôvodnil dobrými hospodárskymi údajmi USA z posledných období, kedy USA zaznamenáva hospodársky rast, miera nezamestnanosti v USA dosahuje úroveň 5% a iba miera inflácie je nižšia, ako by si FED želal na úrovni 0,4 %. Napriek tomu sú očakávania americkej centrálnej banky viac ako optimistické a očakávajú zvýšenie tempa rastu HDP na úroveň 2,4 % v roku 2016, následne 2,2 % v rokoch 2017 a 2018. A to všetko aj pri zvýšenej úrovni úrokových sadzieb v USA. Taktiež úroveň inflácie by sa mala v nasledujúcich rokoch približovať k želanej úrovni 2 % v nasledujúcich rokoch.

predikcie FED

Zdroj: Vlastné spracovanie z: www.federalreserve.gov

USA sú tak prvo veľkou ekonomikou, ktorá dvíha úrokové sadzby po skončení poslednej krízy. FED taktiež naznačil, že v jeho záujme je postupné zvyšovanie úrokových sadzieb aj v roku 2016 počas každého kvartálu a úroveň úrokovej sadzby na jednodňové medzibankové úvery by sa mal koncom roka 2016 pohybovať na úrovni 1,4 %. 

Dopad na finančné trhy bol miernejší ako sa očakávalo, americký dolár posilnil iba slabo a zaostal tak za očakávanou apreciáciou po zverejnení zvýšenia úrokových sadzieb v USA. To však vypovedá o správnom načasovaní zo strany FEDu, lebo na trhu bola nižšia volatilita ako sa očakávalo.

Prišlo však k tomu, že politika FED a ECB sa vydali opačným smerom, zatiaľ čo ECB v eurozóne predĺžila program kvantitatívneho uvoľňovania a prilieva eurá do ekonomiky, FED zvýšil úrové sadzby a snaží sa o posilnenie amerického dolára a hospodársku stabilitu v USA.

 

Čo to bude znamenať pre USA???

– peniaze v obehu budú drahšie

– úrokové sadzby pri amerických hypotékach budú vzrastať

– americký dolár by mal posilňovať v nasledujúcich týždňoch

Nechaj komentár :