Investovanie – Strach a neskúsenosť

Zdieľaj
Značky

images

Dnes sme stále svedkami toho, že drvivej vačšine Slovákov je pojem investovanie cudzie. Vidia na tom riziká, nedôveru, myslia si, že to nie je pre nich. Všetky faktory a pocity ľudí spojené s investovaním sa dajú zhrnuť do dvoch pojmov – Strach a neskúsenosť.

Pri tom pojme neskúsenosť však možno spomenúť aj skutočnosť, že ľudia väčšinou otvorene hovoria iba o negatívnych skúsenostiach spojené s investovaním, ktoré zažili. Aj Vám sa stalo, že sused alebo kolega sa sťažoval, že prerobil peniaze, lebo investoval?

Človek sa málokedy pochváli reálnymi ziskami, ktoré nadobudol. Je pre neho skôr prirodzenejšie, že keď niečo nevíde podľa predstáv, tak otvorene hovorí, ako bol podvedený, ako stratil peniaze, ako mu poradca zle poradil. Je Vám to už známejšie?

A pri tom mohlo ísť o stratu peňazí iba preto, že klient nedodržal investičný horizont, ktorý mu bol odporúčaný poradcom. Pamätajte si jedno finančné pravidlo: Klient reálne stratí peniaze, až keď obchod uzavrie so stratou, nie keď sa jeho investície nevyvýjajú želaným smerom. Klientovi je zaúčtovaná strata až vtedy, keď predá za cenu nižšiu ako nakúpil pri vstupe do obchodu.

Ďalšia dôležitá poznámka, pri investovaní klient málokedy stratí všetky investované peniaze! V drvivej väčšine, keď stratí, tak iba získa menej ako vložil, ale neprišiel o všetko.

Prečo sa nebáť investovania? Pre každého klienta existuje finančný produkt, ktorý sa mu dá ušiť na mieru. Aj klientovi, ktorý je ochotný podstúpiť vysoké riziká, aj klientovi, ktorý je ochotný ísť iba do minimálneho rizika.

Nie je to tak dávno, čo sa na Slovensku otvorene hovorilo, že zažívame obdobie krízy. A nehovorím o rokoch 2008-2009. Hovorím o rokoch 2011, 2012 a možno aj minulých rokoch. Mnohí z Vás si spomenú na Grécko a Euroval, kvôli ktorému padla vláda Ivety Radičovej. Mnohých napadne dlhová kríza v Portugalsku alebo Írsku. Ľudia sa báli investovať, kvôli kríze, ktorou sme boli obklopený a neistote.

Aj Vy ste patrili medzi ľudí, ktorí si posledných 5 rokov iba úspory z výplat odkladali na bežný účet alebo držali v hotovosti? Potom Vás nepoteším, keď Vám ukážem nasledujúci graf.

                                Index NASDAQ Composite

5-years NADAQ

Zdroj: www. bloomberg.com

Na tomto grafe možno vidieť, ako sa zhodnotili peniaze klientov, ktorí investovali do akcií technologických spoločností, ktoré sú súčasťou akciového indexu NASDAQ pred 5 rokmi. Teda začiatkom roka 2010, kedy sme mali niektoré z kríz ešte len pred sebou. Klienti, ktorí zainvestovali v roku 2010 napríklad 5 000 EUR do ETF fondu (Exchange traded funds) na tento akciový index NASDAQ môžu dnes vybrať 11 000 EUR! Prečo? Pretože akcie v portfóliu tohto indexu vzrástli o 120 % za spomenutých 5 rokov z úrovne 2 260 bodov na dnešných 5 000 bodov.

Zatiaľ čo klienti, ktorí sa báli investovať majú stále iba tých svojich 5 000 EUR, pričom ich hodnota nie je už ani tých 5 000 EUR kvôli inflácii za posledných 5 rokov.

Samozrejme investovanie do akcií nie je určené pre každého klienta. Klient, ktorý nechce podstupovať vyššie riziká, nebude investovať do spomenutých akcií, ale vyberie si bezpečnejšiu investíciu ako napríklad nejaké dlhopisy alebo dlhopisový fond.

Nemožno ešte nespomenúť skutočnosť, ktorá je pre klientov obzvlásť dôležitá. Investované peniaze si mnohokrát možno previesť na bežný účet behom 24 hodín!

Investovanie nie je len pre bohatých, ale bohatí sú bohatými práve preto, že im investovanie nie je cudzie. Systém je rovnaký pre všetkých klientov, je len však na Vás, či budete patriť medzi tých, ktorí budú zhodnocovať svoje peniaze a majetok, alebo sa iba pozerať ako bohatnú druhí.

Nechaj komentár :