Zverejnené: 03.04.2015

Istota rodinných financií

Zdieľaj
Značky

family-money

Základom správneho hospodárenia je skutočnosť, aby mesačné výdavky rodiny boli nižšie ako jej príjmy. Toto je alfa a omega správneho hospodárenia s peniazmi. Je možné krátkodobo si dovoliť viac ako rodina zarobí, ale väčšinou to býva formou pôžičiek, či už od svojich blízkych, bánk alebo nebankových spoločností. Čo myslíte, z čoho financujú ľudia splátky týchto úverov?  Áno, správne. Je to z budúcich výplat, pričom tie sú rovnaké ako pominulé mesiace, výdavky taktiež, lebo rodina si už zvykla na svoj životný štandard a potom sa situácia opakuje. Rozdiel medzi výdavkami a príjmami je čoraz vyšší a potom prichádza k ďalším problémom.

Ako postupovať, aby Vás podobné problémy nestretli?

Túto otázku riešia dve možnosti. Zvýšenie príjmov (druhá práca pre muža, brigády…) alebo zníženie výdavkov. Pre slovenské rodiny je väčšinou prijateľnejšie druhé riešenie.Teda základom je, aby ste svoje výdavky prisôsobili svojím príjmom. Teda nespotrebujem viac ako zarobím.

  1. Pravidlo: Mesačné výdavky rodiny musia byť nižšie ako sú jej mesačné príjmy.
  2. Pravidlo: Najprv zaplať sám sebe!

Jedno zo základných pravidiel investovania je „Najprv zaplať sám sebe!“ Podstata je v tom, že prečo by mal človek platiť zo svojej výplaty, ktorá je výsledkom mnohých hodín vynaloženej práce, predajcovi v obchode s oblečením? Prečo by mal platiť človek predajni s elektronikou, keď nezaplatil sebe doposiaľ ani cent? Najprv zaplať sám sebe! Rodina by si mala odkladať 10 % zo svojích príjmov ako dlhodobé úspory. A práve týmto spôsobom tvorí rodina finančný majetok a bohatne.  

Aj Vám sa už stalo, že ste sa na konci roka pozreli na svoje bankové účty a zistili ste, že tam nemáte viac peňazí ako tomu bolo pred rokom aj napriek tomu, že ste celý rok pilne a zodpovedne pracovali?

Odložte si 10 % zo svojich príjmov ihneď po pripísaní výplaty na iný účet  než je ten, z ktorého platíte bežné výdavky (napr. Sporiaci účet). Pri rodinnej výplate 1 000 EUR/mes. je to 100 EUR/mesiac, čo by znamenalo 1 200 EUR ročne. Je to lepší pocit byť po roku o 1 200 EUR bohatší? Keď sa budete správať rovnako 10 rokov, tak si na to veľmi rýchlo zvyknete a po tomto období budete mať nasporených 12 000 EUR. To je už slušný finančný majetok, na ktorý môže byť aj Slovák hrdý. Nemožno však zabúdať na infláciu, ktorá znehodnocuje úspory (za to isté množstvo peňazí si dokážete o tých 10 rokov kúpiť podstatne menej toho istého tovaru). A preto je potrebné tieto peniaze aj zhodnocovať a investovať. Chceli by ste mať zo svojich 12 000 EUR za to isté obdobie 15 000 EUR? Investujte!

 

 

Nechaj komentár :