Zverejnené: 09.02.2020

Veľká Británia 31.1.2020 opustila EÚ!

Zdieľaj
Značky

Odchod

 

 

 

 

 

 

Obr. č. 1.: Oslavy opustenia EÚ vo VB

31.1.2020 občania VB vyšli do ulíc osláviť oficiálny odchod VB z EÚ. Ten bol výsledkom dlhodobých rokovaní, ktoré začali už v roku 2016, kedy sa v referende občania VB vyjadrili miernou väčšinou za odchod VB z EÚ.
Na uliciach sa však striedali pocity radosti občanom s pocitmi neistoty. Každopádne počas roka 2020 bude ešte VB rokovať z EÚ o formalitách odchodu ako bude vyzerať vzťah VB z EÚ po obchodnej stránke, ako bude regulovaný voľný pohyb osôb EÚ do VB…

 

Aké boli míľniky Veľkej Británie?

  • VB vstúpila do Európskemu hospodárskemu spoločenstvu (EHS) 1. januára 1973.
  • Konzervatívec David Cameron vyhlásil v roku 2013 pred parlamentnými voľbami vo VB, že ak v nich jeho strana zvíťazí, presadí referendum o zotrvaní Britov v Európskej únii.
  • V referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016, hlasovalo za vystúpenie z EÚ 51,9 percenta voličov, 48,1 percenta si želalo zotrvanie v Únii. Účasť dosiahla až  71,8 percenta zo všetkých oprávnených voličov. Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér D. Cameron oznámil, že v októbri 2016 odstúpi z postu premiéra.
  • Terezy Mayovej, ktorá nahradila D. Camerona po jeho rezignácii v roku 2016, sa však nepodarilo dohodu o odchode vyrokovanej s predstaviteľmi EÚ presadiť v britskom parlamente ani na tri razy, a tak po rezignovala aj ona.
  • Jej náhradou sa stal bývalý starosta Londýna, minister zahraničných vecí Boris Johnson.
  •  v predčasných voľbách v decembri 2019 získal Johnson väčšinu v britskom parlamente, a teda zástancom brexitu už prakticky nič nestálo v ceste.
  • 31.1.2020 Veľká Británia opustila EÚ.

Border

 

 

 

 

 

 

Obr. č.2: Mapa EÚ po opustení Veľké Británie

 

AKO REAGOVALA NA ODCHOD VB z EÚ britská libra GBP?

Na vystúpenie VB z EÚ reagovala pozitívne aj britská libra, ktorá po víkendovom odchode z EÚ otvorila február na FOREXE miernym posilnením voči USD aj voči EUR.
USDGBP

 

 

 

Obr. č.3: USDGBP

Nechaj komentár :