Zverejnené: 24.02.2015

Zlato kleslo pod úroveň 1 200 USD/uncu

Zdieľaj
Značky

Zlato dnes podliezlo cenovú úroveň 1 200 USD/uncu.

GOLD24.2.2015

 

Zdroj: Bloomberg

Je to z dôvodu rastu výnosov amerických dlhopisov, nakoľko tieto dva finančné produkty maju výraznu negatívnu koreláciu – keď výnos amerických dlhopisov rastie, cena zlata klesá a naopak. Sú to 2 konkurenčné investičné produkty, ktoré sú dlhodobo považované za bezpečné a špekulanti pochopiteľne radšej zainvestujú do toho, ktorý im v najbližšom období prináša vyššie výnosy – v tomto prípade teda sú to americké dlhopisy.

Druhý z dôvodov je presun investícii z Ameriky do Európy kvôli uvoľnenej menovej politike ECB a kvantitatívnemu uvoľňovaniu, od ktorého investori očakávajú vyššie zisky v prípade investovania do európskych akcií ako pri tých amerických. Jedným z investorov, ktorý časť svojich peňazí presunul do Európy je aj americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Taktiež to nenahráva zlatu, pretože v minulosti, keď investori cítili konieč býčieho trendu na akciových trhoch v USA, vyberali zisky a peniaze vložili do zlata. Dnes vidia príležitosti na európskom akciovom trhu.

Tiež je potrebné pripomenúť, že zlato počas prvých dvoch mesiacov roku 2015 malo absolútne opačný výoj. V januári 2015 jeho cena rástla a presiahla až cenu 1300 USD/uncu. Vo februári všetky svoje zisky vymazalo a dnes podliezlo aj úroveň 1 200 USD/uncu.

 

gold_1_year_o_b_usd

Zdroj:  www.goldprice.org

Nechaj komentár :